Calendar - 2011 - Past Weeks

T1,Wk0 - 24 Jan - 30 Jan

 
Term 1, Week 0
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 24 Jan
           
Tue 25 Jan
        SMT Meeting  
Wed 26 Jan
  Prefects' camp - Onemana
       
Thu 27 Jan   Prefects' camp - Onemana 
       
Fri 28 Jan
  Prefects' camp - Onemana        
Sat 29 Jan            
Sun 30 Jan
           
 

T1,Wk1 - 31 Jan - 06 Feb

 
Term 1, Week 1
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon  31 Jan Auckland Anniversary Day Holiday
         
Tue  1 Feb   Peer support training     Administration day - New staff, HODs,HOFs, deans 
 
Wed  2 Feb New staff powhiri

Year 9 testing catch-up.
8.45am.
Please meet outside the Student Centre.


Peer support training     Full staff administration day 
 
Thu  3 Feb Senior re-enrolment afternoon (1.00-3.00pm)
      Full staff administration day
SMT Meeting
 
Fri  4 Feb Senior re-enrolment day
(9.00-12 noon, 1.00-3.00pm)
Te Puna Induction
    Full staff administration day  
Sat  5 Feb            
Sun  6 Feb Waitangi Day
         
 

T1,Wk2 - 07 Feb - 13 Feb

 
Term 1, Week 2
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 07 Feb

Year 9 students commence school

Powhiri in the Hall at 8.45am

         
Tue 08 Feb

Full school attendance

Year 11 in the Gym at 8.45am

Year 12 in the Hall at 8.45am

Year 13 to the Grandstand at 8.45am

Year 10 in the Gym at 9.30am

 

         
Wed 09 Feb
           
Thu 10 Feb
         SMT Meeting  
Fri 11 Feb
Prefects Assembly for Year 12 and 13 in the F.W. Gamble Hall at 2.10pm
         
Sat 12 Feb
1st XI Cricket Vs Avondale College at Avondale College at 11.00am
Kapa Haha Rehearsal
13 OE Surfing
       
Sun 13 Feb
Premier Boys WaterpoloVs Westlake Boys High School at West Wave at 5.10pm
Kapa Haha Rehearsal        
 

T1,Wk3 - 14 Feb - 20 Feb

 
Term 1, Week 3
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 14 Feb

Photolife ID photos

Year 9 and 10 Assembly - 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly - 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

       Staff Meeting
(Profile Data) at 3.20pm in the Staffroom
 
Tue 15 Feb
Year 11 Assembly at 8.35am
Gateway - First Aid        
Wed 16 Feb Photolife class photos
Gateway - First Aid
    Faculty
 
Thu 17 Feb

Year 10 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

School Athletics Championships
Waitakere Trust Stadium

  Year 9 Parent Evening
F.W. Gamble Hall 6.30pm
  SMT Meeting  
Fri 18 Feb

Year 10 Boys Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

         
Sat 19 Feb 1st XI Cricket Vs St Kentigern College at St Kentigern College - 11.00am
         
Sun 20 Feb
           
 

T1,Wk4 (21-27 Feb)

 
Term 1, Week 4
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 21 Feb
Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall Te Puna - Auckland International Students - Auckland Town Hall

NCEA Senior Art
Information Evening in the
F.W. Gamble Hall at 6.30pm

  P.D. Group B
 
Tue 22 Feb     BOT Meeting
  Dept Meetings
 
Wed 23 Feb Year 13 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall 13OE2 - Kayaking
Gateway - First Aid
    PRT Supervisors  
Thu 24 Feb

Year 9 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Swimming Sports

Gateway - First Aid
    SMT Meeting
 
Fri 25 Feb

Year 9 Boys Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

         
Sat 26 Feb 1st XI Cricket Vs Kelston Boys High School at Onehunga High School at 11.00am
Kapa Haka Rehearsal
       
Sun 27 Feb   Kapa Haka Rehearsal        
 

T1,Wk5 (28 Feb-6 Mar)

 
Term 1, Week 5
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 28 Feb

Year 9 and 10 Assembly
in the F.W Gamble Hall
at 1.10pm

Chris Liddell Scholars Assembly
for Years 11 and 13 in the F.W. Gamble Hall at 2.10pm

13OE2 Sea Kayaking Expedition
       
Tue 1 Mar Year 11 Assembly at 8.35am

12 BUS Entrepreneur Day

Gateway - First Aid 

       
Wed 2 Mar

Year 12 Assembly at 8.35am

Otago University Presentation at 2.10pm in A1

Western Zone Athletics

Gateway - First Aid

Arts Information Evening in the Library at 6.30pm
  Faculty
PRT Meeting - Staff Room
 
Thu 3 Mar Year 10 Girls Assembly at 8.35am
      SMT Meeting  
Fri 4 Mar

Year 10 Boys Assembly at 8.35am

Premier Girls Waterpolo Vs Marist at 6.00pm at Westwave

Premier Boys Waterpolo Vs Kings College at 6.50pm at Westwave

         
Sat 5 Mar

Senior Boys 1 Tennis Vs Kings College at 8.15am at MAGS

Senior Girls 1 Tennis Vs Lynfield at 8.15am at Lynfield College

Premier Girls Volleyball Vs Mt Roskill at 9.00am at MAGS

Premier Girls Volleyball Vs Manurewa High School at 10.00am at MAGS

1st XI Boys Cricket Vs St Kentigern College at 11.00am at St Kentigern College

Kapa Haka Rehearsal
       
Sun 6 Mar
  Kapa Haka Rehearsal        
 

T1,Wk6 (7-13 Mar)

 
Term 1, Week 6
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 7 Mar

Year 9 and 10 Assembly in the F.W. Gamble Hall at 1.10pm

Year 11 and 12 Assembly in the F.W. Gamble Hall at 2.10pm

      Staff Meeting
 
Tue 8 Mar  

YR 13 Geo Trip
Muriwai

Gateway - First Aid 

Gateway Parents'
Information Evening
     
Wed 9 Mar Year 13 Level Assembly in the F.W. Gamble Hall at 8.35am

Gateway - First Aid

13 Dance Trip - Black Grace Urban Youth Movement

PPC Fono

MAGS Parents
 

PRT Meeting 

E Learning Group Meeting

 
Thu 10 Mar Year 9 Girls Assembly in the F.W. Gamble Hall at 8.35am

YR 12 Geo Trip
Arataki

1st XI Boys Cricket Vs Kelston Boys High School in the Gillette Cup at Kelston Boys High at 11.00am

    SMT Meeting  
Fri 11 Mar

Year 9 Boys Assembly in the F.W. Gamble Hall at 8.35am

Year 13 Assembly in the F.W. Gamble Hall at 2.10pm

         
Sat 12 Mar World Challenge Expedition (12th - 13th) in the Waitakere Ranges
13 OE2 High Ropes
       
Sun 13 Mar            
 

T1,Wk7 (14-20 Mar)

 
Term 1, Week 7
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 14 Mar

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall - MAGS Rowing Presentation

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

         
Tue 15 Mar

Year 11 Level Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

      Department PD
 
Wed 16 Mar

Year 12 Level Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall 

School House / Staff Photo

Massey University Presentation at 2.10pm in A1

Year 10 Outdoor education - Piha (16th - 18th)
    Faculty Meeting
 
Thu 17 Mar

Year 10 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

NISS Waterpolo Championships - Premier Boys Vs Rangitoto College at West Wave at 12.30pm

Premier Boys Vs Palmerston North Boys High School at West Wave at 6.50pm 

Premier Girls Vs Western Springs College at West Wave at 10.50am

(17th - 21st)

       SMT Meeting  
Fri 18 Mar

Premier Girls Vs Queen Margaret at West Wave at 11.10am

Premier Girls Vs St Cuthberts College at West Wave at 6.40pm

Premier Boys Vs Mount Manganui College at West Wave at 1.40pm

Year 10 Boys Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall 

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall 

         
Sat 19 Mar 1st XI Boys Cricket Vs Auckland Grammar School at AGS at 11.00am
         
Sun 20 Mar            
 

T1,Wk8 (21-27 Mar)

Term 1, Week 8
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 21 Mar

Year 9 and 10 Assembly
at 1.10pm
in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly
at 1.10pm
in the F.W. Gamble Hall

Greater Auckland
Athletics Championships
at 11.00am to 7.00pm
at Mt Smart Stadium
    P.D.
Group A

L1 Agri 24833

L1 Health 90064

L1 Hort 90920

L2 Drama 90303

L2 ESOL 17361

L2 His 90465

L2 Sci3 8928

L2 T&T 24729

L3 ArtDes 90515

L3 ArtPnt 90659

L3 ArtPh 90660

L3 F&H 13284

L3 Sci1 90729

L3 Tech 90620

L3 Tech 90792

L3 Tech 90687

 

Tue 22 Mar

Report Evening
3.00pm to 5.00pm
School finishes 2.10pm

Yr 13 Drama Trip
Maidment Theatre
Poor Boy at 6.30pm
     
Wed 23 Mar

Year 13 Level Assembly
at 8.35am in Gym 1

Report Evening
3.00pm to 5.00pm
School finishes 2.10pm

AKSS Triathlon Series
Race 1
at St Kentigern's College
     
Thu 24 Mar

Year 9 Girls Assembly
at 8.35am in Gym 1

Report Evening
3.00pm to 5.00pm
School finishes 2.10pm

Kapa Haka
Auckland Town Hall 
8.45am - 12.00pm

AKSS 1st XI Girls
at Keith Hay Park
(24th - 25th)

Greater Auckland Athletics
3000m and 300m Hurdles
at Kings' College
at 3.30pm

    SMT Meeting
Fri 25 Mar

Year 9 Boys Assembly
at 8.35am in Gym 1

Year 13 Assembly
at 2.10pm
in the F.W. Gamble Hall

       
Sat 26 Mar 1st XI Boys Cricket
Vs AGS
at 11.00am at AGS
       
Sun 27 Mar
         

T1,Wk9 (28 Mar-3 Apr)

 
Term 1, Week 9
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 28 Mar

Summer Tournament Week
(28th - 1st)

Rowing - Karapiro

Albertian Magazine available for Year 13 students - Interval, Lunchtime and afterschool until 2.45pm

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Yr 12 Bio Long Bay
    Staff Meeting
in the Library
 
Tue 29 Mar

Albertian Magazine available for Year 13 students - Interval, Lunchtime and afterschool until 2.45pm

Year 11 Level Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Yr 12 Bio Long Bay
       
Wed 30 Mar

Albertian Magazine available for Year 12 students - Interval, Lunchtime and afterschool until 2.45pm

Year 12 Level Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Scholarship Meeting
at 12.25pm in the F.W. Gamble Hall

AUT Presentation
at 2.10pm in A1

      Year 9 and 10 Boys Subject Teachers Meeting at 3.30pm
in the Staffroom

Faculty

 
Thu 31 Mar

Albertian Magazine available for Year 12 students - Interval, Lunchtime and afterschool until 2.45pm

Year 10 Girls Assembly at 8.35am in the F. W. Gamble Hall

Year 13 Pasifika on PILOT at Unitec

1st XI Boys Cricket Vs Kings College at Kings College

    SMT Meeting  
Fri 1 Apr

Albertian Magazine available for Year 11 students - Interval, Lunchtime and afterschool until 2.45pm

Year 10 Boys Assembly at 8.35am in the F. W. Gamble Hall

Scholars' Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

1st XI Boys Cricket Vs Kings College at Kings College        
Sat 2 Apr            
Sun 3 Apr            
 

T1,Wk10 (4-10Apr)

 
Term 1, Week 10
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 4 Apr

Albertian Magazine available for Year 11 students - Interval, Lunchtime and afterschool until 2.45pm

Year 9 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

13 OE High Ropes
Facilitation
    PD Group B Meeting

L1 Bio 90457

L1 Geo 92012

L1 Health
90061

L1 Maths 20659

L2 ArtPnt 90233

L2 ArtDes 90474

L2 Bio 90460

L2 Eng 90375, 90374

L2 ESOL 17361

L2 F&H 90245

L2 Graphics 90325

L2 MedSt 90277

L2 Sci AS2.2, US6352

L2 ArtHis 3.3, 3.2

L3 Classics 90514 

L3 His 90654

L3 Med St 90604

L3 Music 90775

L3 OE US474

 

Tue 5 Apr Albertian Magazine available for Year 10 students - Interval, Lunchtime and afterschool until 2.45pm 13 OE High Ropes
Facilitation
    Deans Meeting
Wed 6 Apr

Albertian Magazine available for Year 10 students - Interval, Lunchtime and afterschool until 2.45pm

Year 13 Level Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

University of Auckland Presentation at 2.10pm in the Hall

13 OE High Ropes
Facilitation
    PRT Meeting
Thu 7 Apr Year 9 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hal
13 OE High Ropes
Facilitation
    SMT Meeting
Fri 8 Apr

Year 9 Boys Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

13 OE High Ropes
Facilitation
     
Sat 9 Apr          
Sun 10 Apr          
 

T1,Wk11 (11-17Apr)

Term 1, Week 11
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 11 Apr

Performing Arts

Year 9 and 10 at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Y13 Ag Trip - Taratahi
     

L1 Agr 24620

L1 ArtPh 90914

L1 Bop 90457

L1 Dance 90001, 90002

L1 Eng 90855

L1 Mus 90012

L2 Art 90478

L2 Dance 90293, 90296

L2 Maths 90285, 90289,
US 5250

L2 Music 90264, 90267

L2 Phys 90528

L3 Agr 572

L3 Dance 90594

L3 Eng 90376

L3 Geo 90705

L3 Maths 5268

F3 Music 90776, 90527

L3 Phy 90528

L3 Sci 90728

L3 T&T 24729

L1 TRM Reass
L3 TRM Reass
Tue 12 Apr

Performing Arts Concert at the Centennial Theatre

Year 11 Assembly at 8.35 in the F.W. Gamble Hall 

Y13 Ag Trip - Taratahi
Y12 Business
Business Plan Presentations

Netball Information Evening Netball Information Evening

Netball Information Evening at 6.30pm in the F.W. Gamble Hall
   
Wed 13 Apr

Year 12 Assembly at 8.35 in the F.W. Gamble Hall 

Y13 Ag Trip - Taratahi     Faculty
Thu 14 Apr Year 10 Girls Assembly at 8.35 in the F. Gamble Hall Y13 Ag Trip - Taratahi     SMT Meeting
Fri 15 Apr

Anzac Day Assembly for Years 9 and 13 in the F.W. Gamble Hall at 11.25am.

Year 10 Boys Assembly at 8.35 in the F.W. Gamble Hall 

End of Term 1

Y13 Ag Trip - Taratahi      
Sat 16 Apr          
Sun 17 Apr          

T2,Wk1 (2-8 May)

Term 2, Week 1
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 2 May

Term 2 Commences

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Yr 11 Glenbrook Steelmill Trip 2nd - 5th      Staff Meeting

L1 Chem 1.2

L1 HortSci US497

L1 Sci 1.2

L2 Hort US497

L2 Graphics 90322

L3 Eng 90720

Tue 3 May

Lumino Dental - Snrs

Year 11 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Yr 12 Outdoor Education Trip - Unitec 3rd - 6th 
Scholarship Information Evening at 6.00pm in the F.W. Gamble Hall   SLP Meeting
Wed 4 May

Waikato University Presentation at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 12 Assembly at 8.35 in the F.W. Gamble Hall

      Faculty Meeting
Thu 5 May

Gym 2 Opening

Year 10 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

      SMT Meeting
Fri 6 May

Year 10 Boys Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

       
Sat 7 May

1st XI Boys Football Vs Rangitoto College at 12.00pm at t.b.c.

1st XV Rugby Vs Otahuhu College at 2.30pm at Otahuhu College

       
Sun 8 May
         

T2,Wk2 (9-15 May)

Term 2, Week 2
Day
Date
School Events School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 9 May

Guest Speaker for Englsh Dept at 10.00am in the F.W. Gamble Hall

Assembly for Year 9 and 10 at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Assembly for Year 11 and 12 at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Y13 AG - Limestone Downs
    PD Group A

L1 Chem 1.2

l1 Geo 91009

L1 Health 90067

L1 Math 1.3,
Linear Algebra

L1 Sci 18978

L2 Chem 2.3

L2 Geo 90337

L2 Music 90266

L3 Eng 90376

L3 Maths 5259

L3 Mus 90527

Tue 10 May

Girls' Cross Country

Junior Girls at 1.10pm

Intermediate and Senior Girls at 2.10pm

      Department Meetings
Wed 11 May

Year 13 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall 

Readers-Writers Festival
MAGS Parents
 

Deans Meetings at 8.00am in the Conference Room

E-learning/PRT Meeting

Thu 12 May

Year 9 Girls Assembly at 8.35am in the Gym 1

Photolife - Summer sports photos

Readers-Writers Festival

AUT Careers Maori Expo - Year 12 and 13 students

    SMT Meeting
Fri 13 May

Year 9 Boys Assembly at 8.35am in the F.W.Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall 

       
Sat 14 May

1st XI Boys Football Vs Kelston Boys High at 12.00pm at Kelston Boys High

1st XV Rugby Vs Aorere College at 2.30pm at Aorere College

       
Sun 15 May
         

T2,Wk3 (16-22 May)

Term 2, Week 3
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 16 May

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

 

NISS Equestrian
    PD Group B

L1 Agr 24623

L1 ESOL 17358

L1 Mus 90014

L1 SocSt 6358

L2 ESOL 17359

L2 Hort 7084

L2 His 90466

L3 Eng 90720

 

Tue 17 May

Blood Donor Day

Year 11 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

North Harbour Netball Combined Points Tournament
    Department Meetings
Wed 18 May

Year 12 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Unitec Presentation at 12.25pm in the F.W. Gamble Hall

Boys' Cross Country

Junior Boys at 1.10pm

Intermediate and Senior Boys at 2.10pm

Year 9 Girls' Inter Form Class Competition - Rowing - Gym 1 at 12.25pm

1st XI Boys Hockey Vs Auckland Grammar 1st V1 at 6.10pm at Fuji Xerox

1st XI Girls Football Vs Saint Kentigern 1 at 4.00pm at Saint Kentigern

1st XIII Rugby League Vs Massey High at 4.00pm at Massey High

 

Boy's Cross Country     Faculty Meeting
Thu 19 May

Year 10 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Australian Informatics Competition

Casio Senior Mathematics Competition

Year 9 Boys' Inter Form Class Competition - Rowing - Gym 1 at 12.25pm

1st XI Girls Hockey Vs Diocesan 2nd XI at 4.30pm at Fuji Xerox

     

SLP Meeting

SMT Meeting

Fri 20 May

Year 9 Boys and Girls' Inter Form Class Competition - Finals - Rowing - Gym 1 at 12.25pm

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Premier Boys Squash Vs Mt Albert Grammar Girls at 4.00pm at Mt Albert Grammar 1/2

Premier Girls Basketball Vs Diocesan School at 6.00pm at Kelston Boys HIgh

       
Sat 21 May

1st XI Boys' Football Vs St Peters' College at 12.00pm at Mount Albert Grammar School

1st XV Rugby Vs Kelston Boys' High School at 2.15pm at Mount Albert Grammar School

       
Sun 22 May
         

T2, Wk4 (23-29 May)

Term 2, Week 4
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 23 May

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

      Staff Meeting

L1 Drama 90303

L1 Eng 90857

L1 F&H 15620

L2 Maths 5234

L1 Sci 1.14, 1.9

L2 Bio 90457

L2 Chem 2.2

L2 Drama 90301

L2 Eng 90375

L2 Hort 22174

L2 Maths 90285, 90287

L2 Sci 2.2

L2 T&T 24732

L3 ArtDes 90663

L3 ArtPnt 90663

L3 Maths US5265

L3 Mus 90776

Tue 24 May
        Dean's Meeting at 8.00am
Wed 25 May

Year 13 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Victoria University Presentation in the F.W. Gamble Hall at 2.10pm

1st XI Girls Football Vs Glendowie College at 4.00pm at Riversdale Reserve 1

1st XI Boys Hockey Vs Kings College 1st XI at 6.00pm at Kings College 1

1st XIII Rugby League Vs St Paul's College at 4.00pm at Mt Albert Grammar 2

  BOT Meeting
  Report Writing Workshop
Thu 26 May

Year 9 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Certificate of Achievement Ceremony at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

1st XI Girls Hockey Vs Mt Roskill Grammar at 5.30pm at Mt Roskill Grammar

Year 11 Economics 12.20pm - 3.10pm
    SMT Meeting at 3.45pm
Fri 27 May

Year 9 Boys Assembly at 8.35 in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Premier Boys Squash Vs Epsom Girls Grammar at 4.00pm at Mt Albert Grammar 1/2

Premier Girls Squash Vs Auckland Grammar 1 at 4.00pm at Auckland Grammar 1/2

Priemer Girls Basketball Vs Manurewa High School at 6.00pm at Mt Albert Grammar School

       
Sat 28 May

1st XV Rugby Vs Auckland Grammar School at 2.30pm at Mt Albert Grammar School

1st XI Boys Football Vs Auckland Grammar School at 12.00pm at Auckland Grammar School 

       
Sun 29 May
 

13OE2 - Hilary Trail

(29 May - 1st June)

     

T2,Wk5 (30 May-5 Jun)

Term 2, Week 5
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 30 May

Y10 Exams

       

L1 Dance 90001,
90002

L2 AgrSci 19116,
19114

L2 Bio 90457

L2 Dance 90294

L2 ESOL 17144

L2 Maths US5246

L2 SPL 12538

L3 Dance 90595

L3 MedSt 90606

L3 Music 90775

Tue 31 May

Y10 Exams

Year 11 Assembly at 8.35am in Gym 1

PILOT for Year 12 students      
Wed 1 June

Y10 Exams

Year 12 Assembly at 8.35am in Gym 1

1xt XIII Vs Auckland 7th Day Adventist School at 4.00pm at Mt Albert Grammar School

1st XI Boys Hockey Vs Saint Peters 1st XI at 5.00pm at Southern Turf

1st XI Girls Football Vs Diocesan School at 4.00pm at Mt Albert Grammar School

 

KATTI for Year 12 Maori students
     Faculty
Thu 2 June

Y10 Exams

Year 10 Girls Assembly at 8.35am in Gym 1

1st XI Girls Hockey Vs Saint Kentigern 1st XI at 5.00pm at LEP Tiger Turf 1 

Manu Korero Regional Speeches at Western Springs College      
Fri 3 June

Y10 Exams

Year 10 Boys Assembly at 8.35am in Gym 1

2011 Northern Zone Secondary Schools Underwater Hockey Tournament - (3rd - 5th)

Manu Korero Regional Speeches at Western Springs College

     
Sat 4 June
1st XI Boys Football Vs Westlake Boys High at 12.00pm at Mt Albert Grammar School 1
         
Sun 5 June
           

T2,Wk6 (6-12 Jun)

Term 2, Week 6
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 6 June
Queen's Birthday Holiday
Tue 7 June
      Dean's Meeting
 

L1 ArtPh 90915

L1 ESOL 2974

L1 Hort 90923

L1 Maths test 1.4

L2 ArtPnt 90479

L2 ArtPh 90474

L2 VisArt 90475

L2 Phy 90774

L3 Grap 90737

L3 Mus 90497

L3 Phy 90774

L3 Sci 90730

 
Wed 8 June

Senior Exams

1st XI Girls Football Vs Avondale College at 4.00pm at Avondale College 1

1st XI Boys Hockey Vs Avondale College 1st XI at 5.30pm at Avondale College

1st XIII Rugby League Vs Kelston Boys High School at 4.00pm at Kelston Boys High School 

  MAGS Parents
   
Thu 9 June

Senior Exams

Year 10 Interform Class Competion - Rowing in Gym 1 at Lunch

  Albertian Assn
  SMT Meeting
Fri 10 June

Senior Exams

Premier Girls Squash Vs Saint Kentigern College at 4.00pm at Saint Kentigern College 1/2

Premier Boys Squash Vs Westlake Boys High at 4.00pm at Mt Albert Grammar School 1/2

Premier Girls Basketball Vs Rangitoto College at 6.00pm at Kelston Boys High

Auckland Model United Nations Assembly (10 - 11)
     
Sat 11 June

1st XV Rugby Vs Tamaki College at 2.30pm at Mt Albert Grammar School

1st XI Boys Football Vs Sacred Heart College at 12.00pm at Sacred Heart College 1

         
Sun 12 June
           

T2,Wk7 (13-19 June)

Term 2, Week 7
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 13 June

Senior Exams

Premier Girls Basketball Vs Saint Cuthbert's College at 6.00pm at Auckland Grammar School

       

L1 ArtPh 9000

L1 ESOL 2974

L1 Maths 5239

L1 Mus 90013

L2 Health 90328

L3 F&H 17285,
17288, 14462

L3 Health 90710

L3 Mus 90775

Tue 14 June

Senior Exams

       
Wed 15 June

Senior Exams

1st XI Boys Hockey Vs Saint Kentigern College 1st XI at 5.00pm at LEP Tiger Turf 1

1st XIII Rugby League Vs Mt Roskill Grammar at 4.00pm at Mt Albert Grammar 1

1st XI Girls Football Vs Massey High School at 4.00pm at Mt Albert Grammar School 1

      Faculty Meeting
Thu 16 June

Senior Exams

Y11-13AG
Mystery Creek
    SMT Meeting
Fri 17 June

World Refuge Day

Staff Only Day

Premier Boys Squash Vs Sacred Heart College at 4.00pm at Remuera Squash 1/2

Premier Girls Squash - Bye

Premier Girls Basketball Vs Westlake Girls High at 6.00pm at Dilworth School 

       
Sat 18 June

1st VX Rugby Vs Tangaroa College at 2.30pm at Mt Albert Grammar School

1st XI Boys Football Vs Saint Kentigern College at 12.00pm at Mt Albert Grammar School 1

         
Sun 19 June
           

T2,Wk8 (20-26 Jun)

Term 2, Week 8
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 20 June

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Food and Hospitality - MUT
     

L1 Bio 90949

L1 F&H 15900

L2 Music 90264

L2 Sci 6351

L2 Tech 90350,
90253, 90372

L3 Agr 10082

L3 ArtHis 90493

L3 ArtPnt 90663

L3 ArtPh 90664

L3 Bio 90718

L3 Hort 90649

Tue 21 June
       

Dean meeting at 8.00am in the Conference Room

Department Meetings

Wed 22 June

Year 13 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

1st XI Girls Football Vs Epsom Girls Grammar at 4.00pm at Epsom Girls Grammar 1

Yr 12 Outdoor Education - Woodhill (22 - 23)
BOT Meeting
  E-learning group
Thu 23 June
Year 9 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall
      SMT Meeting
Fri 24 June

Year 9 Boys Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W.Gamble Hall

Premier Boys Squash - Bye

Premier Girls Squash Vs Epsom Girls Grammar at 4.00pm at Eden Epsom Sq 1/2

Premier Girls Basketball Vs Avondale College at 6.00pm at Kelston Boys High School

       
Sat 25 June

1st XV Rugby Vs Kings College at 2.30pm at Mt Albert Grammar School

1st XI Boys Football Vs Rangitoto College at 12.00pm at Mount Albert Grammar School

         
Sun 26 June
Sydney Opera House Orchestra Trip depart (26th - 29th)
         

T2, Wk9 (27-3 Jul)

Term 2, Week 9
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 27 June

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

First Aid
    PD Group A

L1 Bio 90949

L1 ESOL 2974

L1 His 90210

L1 Languages:
Speeches

L1 Mus 90013,
90012

L1 Tech 91044,
91057, 91049,
91059, 91053

L2 Dance 90294

L2 ESOL 17144

L2 Hort 22174

L2 Geo 90336

L2 Maths US5244

L2 Mus 90265

L2 SPL 21649

L2 T&T 24728

L3 Bio 90718

L3 Drama 90608

L3 Eng 90720

L3 T&T 3727

Tue 28 June
Year 11 Assembly at 8.35 in the F.W. Gamble Hall

First Aid

Yr 12 Outdoor Education - Hunua (28 - 29)

    Department PD
Wed 29 June

Armed Forces Presentation at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 12 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

First Aid

University of Auckland STEAM Day for Year 12 and 13 Maori and Pasifika

    PRT Meeting / Faculty
Thu 30 June
Year 10 Girls Assembly at 8.35 am in the F.W. Gamble Hall
First Aid
    SMT Meeting
Fri 1 July

Year 10 Boys Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Premier Boys Squash Vs Auckland Grammar School 1 at 4.00pm at Auckland Grammar School 1/2

Premier Girls Squash Vs Westlake Boys High School at 4.00pm at Unitec 1/2

Premier Girls Basketball Vs Auckland Girls Grammar at 6.00pm at Jordan Centre 

       
Sat 2 July

1st XV Rugby Vs St Peters College at 2.30pm at St Peters College

1st XI Boys Football Vs Kelston Boys High School at 12.00pm at Mt Albert Grammar School 1 

         
Sun 3 July
           

T2,Wk11 (11-17 Jul)

Term 2, Week 11
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 11 Jul

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Premier Girls Basketball Vs Manurewa High School at 6.00pm at Saint Kentigern College 

13 Economics / Accounting  RBNZ Monetary Challenge at Auckland University     Staff Meeting

L1 AgrSci 19044,
24832

L1 Bio 90949

L1 Maths
Assess 1.11

L1 Music 90012

L1 PEP 1.1, 1.2

L1 PEL 1.9

L1 SocSc 6356

L2 Eng 90375

L2 F&H Assess 2.1

L2 Graphics 90324

L2 Maths 90252,
US5260, US 5253

L2 Music 90265,
90264

L2 Sci US6351

L3 Bio 90714

L3 Eng 90375

L3 Msths 90620,
90792, 90687

Tue 12 Jul

Year 11 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

1st XV Rugby Vs De La Salle College at 2.30pm

1st XI Boys' Football Vs Glendowie College in the Knockout Cup at 3.00pm at MAGS 

Y10 OED - Tramp

(12th-15th)

    Department PD

L1 TRM 1.2

L2 TRM Assess 1.2

L3 TRM Assess 3.2

 

Wed 13 Jul

Year 12 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

1st XIII Rugby league Vs Otahuhu College at Mt Smart Stadium at 4.00pm

  MAGS Parents at 7.00pm in the Staffroom
  Faculty Meeting
 
Thu 14 Jul
Year 10 Girls Assembly at 8.35am in the F.W,.Gamble Hall University of Auckland Enginuity Day for Year 12 and 13 Girls
Albertian Assn
  SMT Meeting  
Fri 15 Jul

Annual Music Production at the Raye Freedman Arts Centre at 7.00pm

Year 10 Boys Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

End of Term 2

        L2 Classics 90250
Sat 16 Jul

1st XV Rugby Vs St Kentigern College at 2.45pm at St Kentigern College

1st XI Boys Football Vs Auckland Grammar School at 12.00pm at Mt Albert Grammar School 1 

Annual School Ball at the Pullman at 6.00pm

 

         
Sun 17 Jul
           

T2,Wk10 (4-10 Jul)

Term 2, Week 10
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 4 July

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm at the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm at the F.W. Gamble Hall

First Aid


    PD Group B

L1 Bio 90949

L1 Dance 90001,
90002

L1 Graphics
91066, 91067

L1 Sci ASS 1.4

L2 AgrSci 24835,
19145

L2 Art 90229

L2 ArtPh 90477

L2 Dance 90250

L2 Maths 90292,
US5260

L3ArtDes 90516

L3 Dance 90595

L3 Eng 90725,
90375

L3 Maths 20661,
Asses 3.7

L3 Music 90526

L3 OED 90739

Tue 5 July
 

First Aid

Yr 11 Geo - Sustainability (5th - 7th)

International Students Food and Cultural Evening at 6.00pm in the F.W. Gamble Hall

   

Dean's Meeting at 8.00am in the Conference Room

Department Meetings

Wed 6 July

Year 13 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

1st XIII Rugby League Vs St Pauls College at St Pauls College at 4.00pm

 

First Aid

Yr 13 BIO - Auckland Zoo (6th - 7th)

 

     
Thu 7 July

Year 9 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

University of Auckland - Engineering Presentation in the F.W. Gamble Hall at 2.10pm

 

First Aid


    SMT Meeting
Fri 8 July

Year 9 Boys Assembly at 8.35am in the F.W, Gamble Hall

The Revolution Tour - Concert - Albertian Quad at 12.25pm

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W.Gamble Hall

Premier Girls Basketball Vs Diocesan School at 6.00pm at Diocesan School 

13OE2
Lake Waikaremoana
(8th-11th)

1st XI Cricket Tour of the United Kingdom departs
     
Sat 9 July

1st XV Rugby Vs Sacred Heart College at 2.30pm at Mt Albert Grammar School

1st XI Boys Football Vs Saint Peters College at 12.00pm at Onehunga High School 1 

World Challenge Expedition
Departure for Cambodia
and Vietnam
(9th July - 9th August)
       
Sun 10 July
           

T3,Wk1 (1-7 Aug)

Term 3, Week 1
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 1 Aug

Term 3 Commences

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

  Year 9 2012 Information Evening - Glen Eden Intermediate in the F.W. Gamble Hall at 7.00pm
  Staff Meeting

L1 HortSci 23783

L1 Music
90014, 90017

L1 Sci Test 1.3

L2 Eng 90381

L2 Music 90270

L2 Sci US 8928,
US 8768

L3 Bio 90714

L3 Eng 90726

L3 Music
90526, 90497

Tue 2 Aug

Year 11 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Inter Form Class Competition - Year 9 Girls Basketball Shooting Competition

  Year 9 2012 Information Evening - Balmoral Intermediate in the F.W. Gamble Hall at 7.00pm
  Department PD
Wed 3 Aug

Year 12 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Inter Form Class Competition - Year 10 Girls Basketball Shooting Competition 

  Year 9 2012 Information Evening - Ponsonby and Kowhai Intermediate in the F.W. Gamble Hall at 7.00pm
  Faculty Meetings
Thu 4 Aug

Year 10 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Australian Mathematics Competition

Inter Form Class Competition - Year 9 Boys Basketball Shooting Competition 

  Pasifika Pathways Evenings in the Murray Nairn Library at 7.00pm
  SMT Meeting
Fri 5 Aug

Year 10 Boys Assembly at 8.3am in the F.W. Gamble Hall

Inter Form Class Competition - Year 10 Boys Basketball Shooting Competition 

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Premier Girls Basketball Vs Rangitoto College at 6.00pm at Rangitoto College 

  Stand Up Stand Out Music - Gospel Choir    
Sat 6 Aug

1st XI Boys Football Vs Saint Kentigern College at 12.00pm at Saint Kentigern College 1 

         
Sun 7 Aug
           

T3,Wk2 (8-14 Aug)

Term 3, Week 2
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 8 Aug

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12m Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

New Zealand Monetary Policy Challenge

13th Grade Knock - out semi final Vs Avondale College at Avondale College at 3.30pm
    PD Group A

L1 Geo 91011

L1 Graphics 9168

L1 Lang - Writing
Portfolios

L1 Maths 5236

L1 Sci - Test 1.5

L2 Agr 21556

L2 Music 90266

L2 Sci US8768

L2 Tech 90350,
90352, 90372

L2 T&T 23761

L3 Bio 90714

L3 Eng 90720

L3 His 90655

L3 Maths US5262

L3 Music 90776

Tue 9 Aug
 

Y10 Media News Day

1st XI Boys Knock - out semi final Vs Rutherford College at MAGS at 3.00pm

Maori Pathways Evenings in the Murray Nairn Library at 7.00pm 

   

Deans Meeting at 8.00am in the Conference Room

Department Mtgs

Wed 10 Aug

Year 13 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Report Night - 4.00pm - 8.00pm

 

13OE2 - Indoor Rock Climbing

Year 11 Maori Students - Katti Leadership 

Auckland Netball Combined Points Tournament at the Auckland Netball Centre

Junior A Girls' APC Final Vs Epsom Girls Grammar School at Phyllis Reserve at 1.30pm

1st XI Girls' APC Final Vs Rangitoto College at Phyllis Reserve at 3.30pm 

 

MAGS Parents at 7.30pm in the Conference Room
   
Thu 11 Aug

 

Year 9 Girls Assembly at 8.35am in Gym 1

 Report Night - 4.00pm - 8.00pm

15th Grade Knock - out semi final Vs Macleans College at MAGS at 3.15pm
    SMT Meeting
Fri 12 Aug

Year 9 Boys Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Premier Girls Basketball Vs Saint Cuthbert College at 6.00pm at Mt Albert Grammar School 

Stand Up Stand Out Music - Bands      
Sat 13 Aug
1st XI Boys Football Vs Sacred Heart College at 12.00pm at Mt Albert Grammar School 1
       
Sun 14 Aug
         

T3,Wk3 (15-21 Aug)

Term 3, Week 3
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 15 Aug

Performing Arts

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

     

Deans Professional Development at 3.30pm in the Conference Room

PD Group B

L1 Dance 90003

L1 F&H 19770

L1 Health 90065

L1 SocSci 6356

L2 Bio 90769

L2 Dance 90295

L2 Eng 12905

L3 Bio 90714

L3 Dance 90594,
90596

L3 Music 90775

L3 Sci 90732

Tue 16 Aug
Year 11 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 10 Media Event
Library: Form Period-Period 5
Yr 12 ECO Trip - Auckland Harbour
    Department PD
Wed 17 Aug

Auckland University Period 1 - 3

NCEA Luncheon
of Excellence

Year 12 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Y13 GEO Trip - Rotorua

Pathways Evenings for Year 10, 11 and 12 students and parents in the F.W. Gamble Hall at 7.00pm 

Premier Girls' Netball Final Vs Epson Girls Grammar School at the Auckland Netball Centre

    Faculty / PRT Meeting
Thu 18 Aug

Performing Arts

Year 10 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 11 History Quiz at Diocesan School for Girls at 7.00pm 

Junior Bytes at the Centennial Theatre at 7.00pm

Y13 GEO Trip - Rotorua

Genesis Energy Secondary Schools Hilary Challenge - Juniors "Get 2 Go"

University of Auckland Course Advice in the F.W. Gamble- 9.00am - 12.25pm

    SMT Meeting
Fri 19 Aug

Year 10 Boys Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Y13 GEO Trip - Rotorua

Year 11 Pasifika -Pilot Sheme

KBB Music Festival

Stage / Jazz band competing at 10.00am at St Mary's Church, Parnell

Concert band performing at 1.15pm at the Holy Trinity Cathedral, Parnell

New Zealand Secondary School Underwater Hockey National's at Rotorua (19th - 23rd)

     
Sat 20 Aug
1st XI Boys Football Vs Westlake Boys HIgh School at 12.00pm at Westlake Boys High Scbool 1
         
Sun 21 Aug
           

T3,Wk4 (22-28 Aug)

Term 3, Week 4
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 22 Aug

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall

Arts Alive Concert at 7.00pm at the Centennial Theatre

Tournament Week

(22nd-26th)

Y10 OED
Rockclimbing
(22nd-26th)


    Staff Meeting

L1 VisArt 900

L1 ESOL 17139

L1 Hort 90160

L2 VisArt 900

L2 Bio 90769

L2 ESOL 17139

L2 Hort 90160

L2 MedSt 90277

L2 Music 90267,
90266

L2 Sci US8941

L3 VisArt 900

L3 Hort 90160

L1 TRM Assess 1.5 (Wed)

Tue 23 Aug
       

Deans Meeting at 8.00am in the Conference Room

Department Meetings

Wed 24 Aug
Year 13 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall   BOT Meeting
 

E Learning Meeting at 3.30pm

Year 9 and 10 Form Teacher Meetng at 3.30pm in the Staffroom

Thu 25 Aug
Year 9 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall        
Fri 26 Aug
Staff only day        
Sat 27 Aug
Rugby Finals at Sacred Heart College          
Sun 28 Aug
           

T3,Wk5 (29 Aug-4 Sep)

Term 3, Week 5
Day
Date
School
Events
School
Trips
Parent
Meetings
School
Deadlines
Staff
Meetings
Assessments
Mon 29 Aug

Visual Arts Week

Year 9 and 10 Assembly at 1.10pm in the F.W. Gamble Hall

Year 11 and 12 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall 

Year 13 Food and Hospitality - MIT
     

L1 Agr 18

L1 Alg Test 1.2

L1 Sci 1.14

L1 Tech 91057,
91046, 91044,
91049, 91059
91053

L2 Agr 21554

L2 Sci - Bio 2.1

L3 ArtHis 90494

L3 Hort US7088

L3 Japanese -
Crafted Writing

L3 Maths 20660

Tue 30 Aug
Year 11 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

 

Year 13 Food and Hospitality - MIT

Goethe Society Examinations at Auckland University

    Department PD
Wed 31 Aug
Year 12 Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall
Studylink Presentation in A2 at 2.10pm
    Faculty Meetings
Thu 1 Sep

Year 10 Girls Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

MAGS Art Auction

Secondary School Equestrian Cup - Helensville
    SMT Meeting
Fri 2 Sep

Year 10 Boys Assembly at 8.35am in the F.W. Gamble Hall

Year 13 Assembly at 2.10pm in the F.W. Gamble Hall 

       
Sat 3 Sep

Robotics Competition - Rosmini College - 9.00am - 4.30pm

AKSS Knockout Finals at Bill McKinlay Park

13th Grade Final MAGS Vs Rangitoto College at 10.30am

15th Grade Final MAGS Vs Westlake Boys High School at 12.00pm

1st XI Final MAGS Vs Sacred Heart College at 2.00pm

         
Sun 4 Sep